Docieplenie budynku

Poznaj technologie i możliwości dociepleniowe celulozy. Sprawdź możliwe rozwiązania które możesz wykorzystać.

OCIEPLENIE twojego domu

baza wiedzy

Co można docieplić celulozą?

Sprawdź poprawne wykonanie

Celuloza nieograniczone możliwości

Dokładne i szczelne ocieplenie budynku decyduje o komforcie mieszkania oraz co wydaje sie być priorytetem oszczędności wynikających ze zminimalizowania strat ciplnych. Co warto zaznaczyć poprawne wykonanie izilacji celulozą ma również duży atut którym jest komfort akustyczny pomieszczeń, trwałość konstrukcji dachu i wpływ na zdrowie mieszkańców.

Metoda wdmuchiwana to również czesto jedyne racjonalne rozwiązanie przy naprawie błędnie ocieplonego budynku czy zniszczeń powstałych po gryzoniach.

Docieplenie poddasza

Proces docieplenia ścian skośnych poddasza to wypełnienie celulozą sekcji pomiędzy oraz pod krokwiami dachu. Implementacja wełny celulozowej pod ciśnieniem zapewnia nam szczelne wypełnienie dzięki czemu materiał osiąga odpowiedni stopień gęstości a co za tym idzie, oczekiwany poziom izolacji termicznej. Zagęszczenie materiału jest niezbędne aby uniknąć osiadania oraz zsuwania się materiału w dół ocieplanej przestrzeni. Konsekwencją braku kompresji byłyby nieocieplone fragmenty w górnej części ścian. Dodatkowym nie mniej ważnym czynnikiem przemawiającym za stosowaniem wełny celulozowej na poddaszach jest parametr przesunięcia fazowego. Odpowiada on za odstęp czasowy, jaki potrzebuje fala temperaturowa, aby przejść od zewnętrznej strony budynku do jego wnętrza. Zarówno latem jak i zimą.

Przekrój dachu - izometryczny

Przekrój techniczny dachu

sekcja komponentów

1) Dachówka ceramiczna lub cementowa
2) Łata dachowa
3) Kontrłata dachowa
4) Membrana dachowa paroprzepuszczalna
5) Deskowanie 
6) Krokiew podwójna lub krokiew plus wieszak płyty gipsowo-kartonowej
7) Izolacja celulozowa ISOCELL
8) Listwy dociskowe

9) Paroizolacja (stały parametr Sd)
10) Stelaż z desek lub płyta pełna np.OSB/MFP
11) Płyta gipsowo-kartonowa

Docieplenie stropu

Docieplenie podłogi może odbywać się na dwa sposoby. Luźny nasyp lub zagęszczenie izolacji w konstrukcji podłogi. Luźny nasyp na płaską powierzchnię podłogi stosujemy zazwyczaj na strychach i stropodachach gdzie nie przewiduje się użytkowego charakteru tych pomieszczeń. Nasyp ma wtedy zazwyczaj 25-45cm grubości. Oczywiście jeśli wysokość pomieszczenia nad docieplaną podłogą pozwala nie ma przeciwwskazań do luźnego nasypu z jednoczesnym przystosowaniem pod użytkowanie. Wtedy konstrukcja nośna podłogi musi odpowiadać wysokości przewidzianej izolacji. Zagęszczenie wełny celulozowej w dociepleniu podłogi stosuje się gdy występują ograniczenia w wysokości użytkowej pomieszczenia a proces docieplenia ma charakter naprawczy. Nie rozbierając konstrukcji podłogi następuje wypełnienie przestrzeni pod powierzchnią użytkową poprzez np. nawiercone otwory w podłodze. Taki zabieg oprócz właściwości izolacyjnych poprawia izolację akustyczną pomieszczeń. Im grubsza warstwa izolacji, tym daje lepsze efekty.

Przekrój stropu - izometryczny

Przekrój techniczny stropu

Izolacja celulozowa stropu od poddasza
1) Płyta OSB
2) Włókno celulozowe ISOCELL
3) Belki stropowe
4) Paroizolacja
5) Stelarz/wieszaki do GK
6) Płyta GK

Przekrój techniczny stropu

sekcja komponentów
1) Płyta OSB
2) Legar
3) Izolacja celulozowa ISOCELL
4) Paroizolacja 
5) Otulina betonowa

Docieplenie ścian

Docieplenie ścian pionowych polega na wypełnieniu przestrzeni między słupami i belkami tworzącymi konstrukcję ścian. Proces docieplenia może mieć charakter planowy jak i naprawczy, który odbywa się poprzez kompresję materiału izolacyjnego w ścianie. W przypadku budowy ścian w poszczególnych sekcjach przygotowuje się odpowiedni dostęp do konstrukcji z równoczesnym zabezpieczeniem przed wysypywaniem się materiału ze ścian (pełne płytowanie z otworami lub folia paroizolacyjna z łatami i kontrłatami). Docieplenie naprawcze odbywa się poprzez odwierty w ścianie i uzupełnianie izolacji tam gdzie jej brakuje. Prace naprawcze prowadzone są analogicznie w ścianach poddaszy użytkowych, gdzie zazwyczaj dochodzi do zsunięcia się pierwotnego materiału izolacyjnego lub jego degradacji na skutek starzenia lub też czynników zewnętrznych jak choćby szkodniki – kuny.

Przekrój ściany - izometryczny

Przekrój techniczny ściany

sekcja komponentów
1) Płyta gipsowo-włóknowa
2) Poziom montażu (łaty e = 62,5 cm)
3) Paroizolacja AIRSTOP SD18
4) Płyta OSB
5) Warianty: drewno konstrukcyjne / dwuteownik
6) Izolacja celulozowa ISOCELL
7) Płyta izolacyjna z włókna drzewnego
8) System gipsowy

DLACZEGO CELULOZA?

dofinansowanie na docieplenie budynku

wyceń swoje docieplenie

© Copyrights TermoPless 2023 All Rights Reserved
Designed by Virtual Group
Polityka prywatności